Kaj povzročajo pršice?

03.01.2022 13:56

Pršice lahko povzročijo zelo nadležne alergijske reakcije. Tukaj je nekaj praktičnih nasvetov, kako prepoznati glavne znake prisotnosti pršic in kako jih omejiti.

Kdo se ni vsaj enkrat v življenju spraševal o morebitni prisotnosti pršic v hiši? Te mikroskopske žuželke, velike okoli 0,3 milimetra in zato praktično nevidne, prežijo v vsakem kotu. Skrivajo se predvsem na mestih, kjer jih je težje opaziti; kot so omare, stojala za čevlje, vzmetnice, blazine in vzglavniki.

 

Njihove prisotnosti ne smemo spregledati, saj lahko povzroči dolgotrajne in nadležne alergijske reakcije; pa poglejmo:

 

Kako se pokaže alergija na pršice? Simptomi in znaki

 

Simptome alergije na pršice lahko zlahka zamenjamo s tistimi od navadnega prehlada: prekomerno solzenje in srbeče oči, zamašen in smrkav nos, kašelj in kihanje, lahko pa tudi vneto grlo in izčrpanost. Če te simptomi dolgo vztrajajo, lahko signalizirajo alergijsko reakcijo.

 

Ti simptomi se pojavijo predvsem zjutraj ali ponoči. Pršice se v resnici skrivajo v posteljah in zato je normalno, da čutimo največje nelagodje po več urah pod odejo.

 

Nezdravljena alergija lahko skozi čas vodi tudi do astme in dermatitisa. Epizode srbečega dermatitisa zaradi prisotnosti pršic, z rdečico kože in majhnimi mehurčki, niso redke.

 

Kako se boriti proti alergiji na pršice?

 

Za boj proti alergiji na pršice je dobro prevzeti nekaj dobrih navad, ki vam bodo pomagale ohraniti najbolj nadležne simptome pod nadzorom. Tukaj je nekaj praktičnih nasvetov, ki jih lahko enostavno vklopite v svojo rutino:

  • posteljnino perite pri 60 ° C vsaj enkrat na teden;
  • če je mogoče, uporabite razvlaževalec zraka, da ohranite vlažnost v prostorih približno na 45 % ali manj;
  • temperatura doma naj ne presega 22 ° C;
  • uporabljajte vzmetnice in blazine proti pršicam ali pa jih oblecite v posebno proti alergijsko prevleko;
  • če je mogoče, odstranite talne obloge in preproge;
  • redno odstranjujte prah z vlažnimi krpami;
  • uporabite sesalnik s HEPA filtrom (filter za zrak, ki izloči tudi najmanjše delce);
  • vzmetnico očistite vsaj enkrat na mesec;
  • vsak dan prezračite vaš dom;
  • odstranite mehke igrače ali pa jih pogosto operite;
  • vzglavnike zamenjajte vsakih 6 mesecev.

Ob upoštevanju teh nasvetov vemo kako se boriti proti pršicam, če pa simptomi alergije vztrajajo – se obrnite na osebnega zdravnika.

 

Ultrazvok za boj proti pršicam

 

Ko alergija na pršice povzroči tudi druge simptome, kot so srbenje neba, mravljinčenje v grlu, težave pri požiranju in razširjena urtikarija, se lahko soočate s pravo okužbo s stenicami.

 

V takih primerih lahko poskusite združiti nasvete iz prejšnjega odstavka z ultrazvočno napravo. Odstranjevanje dveh najpogostejših vrst pršic, Dermatophagoides pteronyssinus in Dermatophagoides farinae, je dejansko mogoče zahvaljujoč ultrazvoku, ki uspe omejiti prisotnost prebavnih encimov in izločkov žuželk, značilnih za alergen Der-p1, v vašem domu.

 

AcarZero™ HOME je popolnoma nestrupeno in ekološko orodje, ki deluje tako, da izkorišča delovanje ultrazvočnih valov, brez uporabe kemikalij, ki so škodljive za človeka. Samo postavite ga doma, vključite v električno vtičnico in končali ste!

 

V vsakem primeru pa se dobre prakse preprečevanja sme zanemariti. Kombinacija obeh ukrepov bo zagotovo koristna za izboljšanje kakovosti življenja in s tem omejevanje negativnih učinkov pršic na vaše zdravje.

 

Članki

  1. Allergia agli acari della polvere: sintomi, rimedi e vaccino
  2. Allergia agli acari della polvere
  3. Allergia alla polvere: quali rimedi naturali?
  4. Allergia agli acari della polvere
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?