Mikroskopsko majhni členonožci so zelo razširjeni in s svojimi iztrebki lahko sprožijo alergijske reakcije in dermatitis. Spoznajmo te parazite pobliže ...
Pršice so zelo pogosti paraziti, ki lahko sprožijo številne nadloge, kot so alergijske reakcije in dermatitis. Spoznati jih je bistvenega pomena, da se lahko z njimi ustrezno borimo: kaj so pršice? Kako so narejene in kje gnezdijo? Začnimo po vrsti in se dotaknimo vsake od teh točk.
Pršice so drobne žuželke, mikroskopski členonožci. Premikajo se po zraku in tako vstopijo v domove. Rade imajo topla in vlažna okolja, ugnezdijo se v preprogah, zavesah, oblačilih, vzglavnikih in vzmetnicah.
Kljub temu, da so običajno relativno neškodljive, lahko povzročajo številne nevšečnosti in težave ljudem, ki so alergični na njihove iztrebke. Ocenjuje se, da je približno polovica prebivalstva do neke mere prizadeta zaradi njihove prisotnosti, ki lahko sproži dihalne motnje in alergijske reakcije.
Pršice so zelo majhne, približno 0,3 milimetra: imajo obliko drobnih pajkov, nemogoče jih je opazovati in analizirati s prostim očesom. Zaradi tega so še bolj »zahrbtne«, saj jih ni enostavno opaziti in odpraviti.
Življenjski cikel pršic lahko v ugodnih razmerah traja do 4 mesece. Od trenutka, ko se jajčeca izležejo do odrasle živali, običajno mine približno 2-3 tedne. Takrat lahko odložijo do 50 jajčec dnevno in se zlahka razmnožujejo.
Za rast in razmnoževanje se pršice hranijo s človeškimi ali živalskimi organskimi snovmi, ki jih najdemo v prahu, kot so nohti, prhljaj in koža. V samo enem gramu prahu je mogoče najti celo 1000 takšnih delcev! Poglejmo torej, kje se najlažje skrijejo.
Pršice so ena najstarejših živih vrst in so se morda ravno zato zelo sposobne prilagajati vsem podnebnim in okoljskim razmeram. Pršice najdemo pravzaprav na vseh celinah – razen na Antarktiki – predvsem v vlažnih okoljih.
Kje torej v hišah gnezdijo pršice? Ponavadi predvsem v tkivih in na rastlinah, kjer se nabira prah in organski material.
Ni dokazane temperature okolja, ki bi jih lahko pregnala, čeprav se domneva, da se pod 16 °C njihova življenjska doba skrajša za 75%. Nižanje temperature v domu pa ni rešitev. Bolje je posvetiti posebno pozornost vašim spalnicam. Ker so dermatofagi - torej "jedci kože" - jih običajno najdemo v vzmetnicah in pod posteljo. Razlog, zakaj priporočamo pogosto dvigovanje vzmetnic in čiščenje tal pod posteljo.
Obstajajo pa tudi sodobne rešitve za omejevanje njihove prisotnosti, kot so vzmetnice proti pršicam in zračne vzmetnice, še posebej primerne za tiste, ki trpijo za težjo obliko alergije na pršice.
Alergija na pršice je zelo pogosto stanje, ki povzroča rinitis, konjunktivitis, astmo in dermatitis. Alergena v izvoru vseh simptomov sta predvsem dva:
Da bi se izognili tej nadležni alergiji, je pomembno preprečiti hranjenje in razmnoževanje pršic. Ali poznate AcarZero™? Gre za inovativno ultrazvočno napravo, ki odpravlja pršice. Tehnologija izdelka temelji na moči ultrazvoka, ki prepreči pršicam, da se hranijo in razmnožujejo. Nestrupena in ekološka rešitev, da se poslovite od alergij, ki jih povzročajo najpogostejše vrste pršic (Dermatophagoides pteronyssinus in Dermatophagoides farinae), in ponovno uživate v vsakem kotičku vašega doma.
Članki